Jdi na obsah Jdi na menu

Kounovské kamenné řady

24. 7. 2011

Kamenné řady opředené tajemstvím a záhadami. Nacházejí se na rozhraní ústeckého a rakovnického okresu a to mezi obcemi Mutějovice, Kounov, Domoušice a Pnětluky.

Je to jedna z nejvýznamnějších megalitických staveb střední a východní Evropy. Účel stavby, přesná doba jejího vzniku i její původní podoba jsou doposud zahaleny tajemstvím. V žádném případě to však magii místa neubírá, ba spíše naopak. Každý tichý návštěvník si totiž může z místa odnést silný duchovní, mystický a ojedinělý požitek. 

Gibbon vážící 6t s široce otevřeným V uprostřed

Megalitickou kamennou stavbu u Kounova tvoří 14 rovnoběžných kamenných řad v délce mezi 400-450 metry, tvořených 2500 křemencovými a slepencovými balvany různé velikosti. Všechny tyto balvany museli být dopraveny z dalekých lokalit, protože nikde v okolí se podobný druh nevyskytuje. Vše totiž leží na opukovém podloží, což je naprosto odlišný materiál.

Mapka

Existuje mnoho teorií o jejich původu, ale žádná se stále nedá vyvrátit, ani potvrdit, takže je na Vás pro jakou teorii se rozhodnete. Byli to snad Keltové, mimozemšťané, nebo pravěcí obyvatelé z doby před Kristem?

 

Pro více informací doporučuji navštívit tyto odkazy:

Kounovské kamenné řady - Kounov

Kounovské kamenné řady aneb Český Stonehage

Kounovské kamenné řady - Wikipedia

 

 

 kounovske-kamenne-rady-foto-nastenka.jpg

 

kounov_rady_historie_vyzkumu.gif

kameny.jpg